راهنمای فروشندگان

نحوه فروشندگی در فوتو بازار

رویه ارسال سفارش به مشتری

راهنمای فروشندگان

شیوه های دریافت وجه

قوانین و مقررات فروش

رویه ارسال سفارش به مشتری

در حساب کاربری خود وارد شوید و در بخش پیشخوان فروشنده و قسمت تنظیمات و گزینه حمل و نقل، نحوه ارسال کالاهای خود را مدیریت کنید.

هر زمان که سفارشی برای شما ثبت شود برای شما پیامک “ثبت سفارش” ارسال می‌شود با زدن روی لینک شما به صفحه فروشگاه خود ارجاع می شوید و سفارش را بررسی و تایید می کنید.

این زمان را خودتان در قسمت زمان آماده‌سازی تعیین می‌کنید و محصول را تا موعد مقرر آماده و ارسال می‌کنید.

زمان آماده سازی، مدت زمانی است که شما نیاز دارید تا محصول را برای مشتری ارسال کنید. این زمان جدا از زمان ارسال توسط اداره پست می‌باشد و زمانی که طول می‌کشد تا بسته از طریق پست به دست مشتری برسد، در این زمان محاسبه نمی‌شود.

از زمانی که شما کالا را ارسال می‌کنید و کدرهگیری را ثبت می‌کنید، مشتری طبق قانون تجارت الکترونیک، ۷روز فرصت دارد تا رضایتش را نسبت به خریدش ثبت کند.

با چند کار ساده می‌توانید هزینه‌های پستی را کاهش دهید:
1- می‌توانید از مسئول پست بخواهید تیک‌های خدمات اختیاری را غیر فعال کند تا هزینه ارسال شما کمتر شود.
2- کارتن، چسب و ملزومات بسته بندی (شانه تخم مرغ، پوشال، لفاف، روزنامه، نایلون حبابدار و هر نوع ضربه گیر) را همراه خود به اداره پست ببرید.
3- معمولا دفاتر پستی بابت بسته‌بندی یک کارتن هزینه دریافت می‌کنند که می توانید خودتان این کار را انجام دهید.
4- کد رهگیری مرسوله پستی هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد و دفاتری که بابت این خدمت، هزینه می‌گیرند تخلف می‌کنند.
5- محصولات مایعات و شکستنی جز ممنوعات پستی هستند و بابت ارسال آنها، 25% به نرخ پایه اضافه می‌شود (این گزینه در خصوص مایعات و شکستنی‌ها قانون پست است ولی در صورت توافق و آشنایی شما با مسئول پستی، این هزینه دریافت نمی‌شود)

شیوه های دریافت وجه

کارمزد در فوتو بازار  7 درصد از قیمت محصول تا سقف 50000 تومان است.

خریدار، هزینه سفارش اعم از قیمت محصول و هزینه ارسال را به شکل آنلاین به فوتو بازار پرداخت می‌کند. این پول به امانت نزد فوتو بازار می‌ماند. شما محصول را برای مشتری ارسال می‎‌کنید و طبق قانون تجارت الکترونیک، خریدار پس از تحویل کالا (در برخی محصولات) تا ۷ روز فرصت دارد رضایت یا عدم رضایت خود را ثبت کند، اگر اقدامی نکند به صورت خودکار رضایت ثبت می‌شود تا تسویه آن امکان‌پذیر گردد. (بنابراین، سفارشاتی با فروشنده تسویه می‌شوند که کد رهگیری و ثبت رضایت داشته باشد.) پس از درخواست تسویه طی ۵ روز وجه تسویه به حساب فروشنده واریز خواهد شد.

هزینه ارسال بر عهده مشتری است اما شیوه ارسال کردن آن با فروشنده است که می‌تواند آن را برای هر محصول و بر پایه وزن آن و تعرفه‌های پستی منطقه خود، از مسیر “تنطیمات پیشخوان فروشنده”  تنظیم نماید.

هفت روز بعد از زمان تحویل کالا، ثبت رضایت بصورت خودکار  انجام می‌شود و شما می توانید درخواست تسویه دهید.

قوانین و مقررات فروش

(۱) این قرارداد بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی و به صورت دوجانبه و مطابق مفاد و شرایط این سند، میان طرفین آن منعقد می‌شود:
۱- طرف اول قرارداد

بازارچه آنلاین فوتو بازار (به نشانی اینترنتی: footo.ir) و سرویس‌ها، ابزارها، اپلیکیشن‌ها، و سایر وب‌سایت‌ها و دامنه‌ها و نشان‌های تجاری وابسته به آن که از این پس در این سند «فوتو بازار»‌ نامیده می‌شود.

تبصره ۱: فوتو بازار را شرکت «زرین کار گیل (سهامی خاص)» به شماره ثبت ۴۰۷۵ و شناسه ملی 10720175144 که در تاریخ 26 فروردین 1372 تأسیس شده است اداره می کند.

تبصره ۲: فوتو بازار یک بازارگاه آنلاین (پلتفرم بازار الکترونیکی) است نه فروشگاه اینترنتی و نقش ایجاد زیرساخت مناسب برای تعامل میان تأمین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان بیرونی محصول (کالا و خدمات) را در چارچوب و قواعد این قرارداد برعهده دارد. به عبارت دیگر، فوتو بازار به شکل یک واسطه میان مشتریان و عرضه‌کنندگان کالا و خدمات فعالیت می‌کند بدون آنکه خود طرف معاملات میان آنان قرار گیرد.
۲- طرف دوم قرارداد

تمام اشخاصی که طبق تعریف و مفاد این سند، در فوتو بازار ثبت‌نام و از خدمات آن (موضوع قرارداد) استفاده می‌کنند که از این پس در این سند حسب مورد «کاربر / کاربران»، «فروشنده / فروشندگان» یا «خریدار / خریداران» خوانده می‌شوند.

(۲) استفاده از خدمات فوتو بازار در چارچوب این سند، قوانین و مقررات کشور، احکام شرعی و اخلاق و عرف جامعه شامل موارد ذیل می‌گردد:

۱- خرید و فروش کالا و خدمات مجاز در بستر الکترونیکی، به شکل غیر هرمی و غیر شبکه‌ای، با هدف مصرف، تجارت، بازرگانی، واردات یا صادرات.

۲- برقراری ارتباط و انتشار محتوا در بسترهای اجتماعی فوتو بازار.

(۳) ۱- این قرارداد و سایر آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی که از طریق راه‌های ارتباطی فوتو بازار به صورت عمومی یا موردی به اطلاع کاربر می‌رسد، مجموعاً جزو شرایط استفاده و بهره‌برداری از فوتو بازار است. استفاده کاربران از فوتو بازار، به‌منزله پذیرش همه قوانین و مقررات آن است.

(۴) ۲- در صورت به‌روزرسانی این قرارداد، چنانچه به تشخیص فوتو بازار این تغییرات، عمده و جدی و اثرگذار بر حقوق و تکالیف طرفین باشد، از طریق بسترهای فوتو بازار یا راه‌های ارتباطی آن، به اطلاع کاربر خواهد رسید و وی می‌بایست نسبت به ادامه استفاده از فوتو بازار تصمیم‌گیری کند و اگر مفاد قرارداد جدید را نمی‌پذیرد لازم است از خدمات فوتو بازار استفاده نکند و نظر خود را به فوتو بازار اطلاع دهد. بنابراین پس از اطلاع‌رسانی توسط فوتو بازار و ادامه استفاده از خدمات فوتو بازار توسط کاربر، حتی صرف بازدید و جستجو در یکی از بسترهای فوتو بازار، به معنای موافقت با قرارداد جدید است.
3-1) مالکیت و مسئولیت فوتو بازار و کاربر

(۵) ۱- ایجاد حساب کاربری در فوتو بازار و همچنین مفاد این قرارداد و دیگر اسناد فوتو بازار، هیچ نوع تعهد، توافق و قراردادی نظیر ایجاد شعبه، مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک، یا رابطه استخدامی یا پیمانکاری، حق فنی، شراکت، عاملیت فروش، نمایندگی یا مانند آن را مابین کاربر و فوتو بازار ایجاد نخواهد کرد.

(۶) ۲- فوتو بازار هنگام ایجاد حساب کاربری یا ارائه خدماتش، مجاز است در مراحل و زمان‌های مختلف اطلاعاتی را از کاربر به صورت الکترونیکی یا کاغذی یا هر دو درخواست و دریافت کند.

(۷) ۳- کاربر با ایجاد حساب کاربری، رضایت خود را جهت استفاده و دسترسی فوتو بازار به اطلاعات خود، به ‌‌شیوه‌ای که در این قرارداد یا دیگر اسناد و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های متعلق به فوتو بازار بیان می‌شود، اعلام می‌کند.

(۸) ۴- اگر کاربر از طریق هر نوع سیستم الکترونیکی واسط و بیرون از فوتو بازار، به فوتو بازار متصل شود، درخواست دریافت اطلاعات از وی، تابع قوانین و شرایط ذکر شده در این قرارداد است.

(۹) ۵- فوتو بازار نسبت به حفظ حریم شخصی و اطلاعات خصوصی کاربر متعهد است و از این اطلاعات برای بهبود تجربه‌های کاربری و تسهیل روابط تجاری فی‌مابین کاربران، استفاده می‌کند. همچنین به دلیل رعایت مسائل امنیتی، صحت‌سنجی، پیگیری‌های حقوقی و قانونی، افزایش بهره‌وری و دقت در فرآیندهای کاری فوتو بازار، ممکن است اطلاعات دریافتی کاربر، توسط کارکنان مختلف فوتو بازار یا گروه‌های مشاور و همکار، در زمان‌بندی‌های مختلف رؤیت و بررسی گردد.

(۱۰) ۶- فعالیت‌های کاربر در فوتو بازار، با حساب و نام کاربری‌ وی پیوند دارد و تمام یا بخشی از اطلاعات کاربری و فعالیت‌های وی به صورت پیش‌فرض در وب‌سایت اصلی فوتو بازار و نیز اپلیکیشن‌ها و سایر ابزارهای و صفحات وابسته به آن، برای عموم قابل‌مشاهده است. همچنین این اطلاعات در فضای مجازی و اینترنت (مانند نتایج موتورهای جستجوگر ایرانی و خارجی و شبکه‌های اجتماعی وابسته به اینترنت)، در دسترس دیگران قرار دارد.

تبصره ۱: از جمله اطلاعات کاربر و فعالیت‌ وی در فوتو بازار از این قرار است: نام، عکس‌، تاریخ پیوستن و حضورهای مختلف در فوتو بازار، محصولاتی که خرید کرده‌ یا درباره آن‌ها نظر و امتیاز داده‌ است، نظرهای کاربر در صفحات مختلف فوتو بازار، دنبال‌کنندگان و دنبال‌شوندگان کاربر، صفحه غرفه و صفحات محصولات، محصولات فروش رفته و تعداد آنها، نظرها و امتیازهای خریداران و مخاطبان فوتو بازار در صفحه فروشگاه یا  دسته‌بندی‌ها و رتبه‌بندی‌های انجام گرفته از سوی فوتو بازار.

(۱۱) ۷- فوتو بازار فقط نسبت به حفظ حریم شخصی و اطلاعات خصوصی کاربر در فوتو بازار (طبق تعریف طرف اول این قرارداد) مسئولیت دارد و در قبال هیچ یک از اعضای خود، شرکا و همکاران تجاری و دیگر اشخاص ثالث بهره‌بردار از خدمات فوتو بازار، هیچ تعهد و مسئولیتی ندارد. اطلاعاتی که در قلمرو عمومی قرار می‌گیرند نیز از این حیث، مستثنی هستند.

تبصره ۱: فوتو بازار در تعامل با برخی شرکت‌ها و ارائه‌دهندگان خدماتی که به آنها نیاز دارد، با بهره‌گیری از ابزارهای تحلیل داده و نتیجه حاصل از آن، به تحلیل، طراحی و اجرای برنامه‌های بازاریابی خواهد پرداخت. همچنین با ارائه‌دهندگان خدمات جمع‌آوری، بهره‌برداری، ارتقا و تحلیل اطلاعات جهت ارائه خدمات بهتر به مخاطبان و کاربران خود، همکاری می‌کند. استفاده از داده‌ها و اطلاعات کاربران به‌صورت بی‌نام و حفظ محرمانگی داده‌هاست و افشای داده‌های بانام صرفاً با رضایت صاحب یا صاحبان داده صورت می‌پذیرد.

تبصره ۲: فوتو بازار با هدف افزایش بهره‌وری، توسعه اکوسیستم کسب‌وکارهای خرد، افزایش سطح رضایت مشتریان، توسعه و ارتقای پلتفرم فوتو بازار و کسب‌وکارهای حاضر در آن، حسب مورد و تعریف طرح‌های احتمالی در تعامل با دانشگاه‌ها، اساتید و پژوهشگران، مجاز است اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در اختیار خود را با رعایت اصول حمایت از داده‌ها در دسترس افراد و مجموعه‌های فوق‌الذکر قرار دهد.

(۱۲) ۸- فوتو بازار اطلاعات کاربر را به شخص ثالث، بدون دریافت رضایت وی یا در مواردی که در این قرارداد ذکر شده است نمی‌فروشد و از آنها استفاده تجاری نمی‌کند.

(۱۳) ۹- فوتو بازار به دلایل متعددی، از جمله درک رفتار کاربران و مخاطبان خود و تدارک تجربه بهتری برای آنها، از فن‌آوری‌هایی مانند کوکی‌ها (نظیر cookies, clear gifs, log files, and flash cookies) استفاده می‌‌کند.

(۱۴) ۱۰- فوتو بازار برای برقراری ارتباط با کاربر، می‌تواند از کلیه روش‌های در دسترس، مانند تماس، پیامک، ایمیل، اپلیکیشن‌های فوتو بازار، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و سایر کانال‌های ارتباطی استفاده کند.

(۱۵) ۱۱- فوتو بازار راه‌های ارتباطی خود با کاربران را از طریق صفحات رسمی خود اعلام می‌کند و در قبال سوءاستفاده از ارتباط تقلبی و غیر واقعی هیچ مسئولیت مدنی و کیفری ندارد.

(۱۶) ۱۲- فوتو بازار اطلاعات کاربر را در صورت درخواست رسمی مراجع ذی‌صلاح قضایی، انتظامی و قانونی در اختیار آنها قرار خواهد داد.

(۱۷) ۱۳- حق مالکیت فوتو بازار بر مجموعه دارایی‌های مادی و غیر مادی‌اش محفوظ است و بهره‌برداری و استفاده از هر یک از آنها خارج از مقررات فوتو بازار یا عرف و عادت، به شکل مستقیم یا غیر مستقیم، با اهداف تجاری یا غیر تجاری، سوء‌استفاده تلقی می‌شود و ممنوع است و علاوه بر مقررات این قرارداد حق پیگیری قانونی و قضایی برای فوتو بازار محفوظ است.

(۱۸) ۱۴- فوتو بازار در قبال حوادث غیر مترقبه در بستر مبادلات الکترونیکی و خارج از اراده و قدرت خود، مانند قطع اینترنت و برق از سوی مراکز ذی‌صلاح، مسئولیتی ندارد.

(۱۹) ۱۵- فوتو بازار در برابر تخلفات کاربر از مفاد این قرارداد و دیگر اسناد و دستورالعمل‌‌های متعلق به فوتو بازار یا نقض قوانین کشور یا ارتکاب اعمال مجرمانه، می‌تواند بدون اطلاع قبلی و یک‌طرفه نسبت به اعمال مقررات خود به شرح زیر اقدام کند و در این موارد، نسبت به تأثیر احتمالی این اقدامات بر کار و درآمد کاربر، مسئولیتی نخواهد داشت:

۱. محدود کردن ارائه خدمات فوتو بازار‌ به کاربر.

۲. تعلیق حساب کاربری یا فروشگاه یا هر دو.

۳. مسدود کردن حساب کاربری یا فروشگاه یا هر دو با حفظ محتوای کاربر،

۴. حذف کامل حساب کاربری و فروشگاه یا فروشگاه به تنهایی.
۳-۲) ایجاد حساب کاربری و فروشگاه

(۲۰) ۱- کاربر قبل از عضویت در فوتو بازار و استفاده از خدمات آن، می‌بایست مفاد این قرارداد را کامل و دقیق مطالعه و قبول کند. بنابراین صرف ایجاد حساب کاربری و حتی بدون جستجو در بازار فوتو بازار یا خرید و فروش در آن، به معنای اطلاع و موافقت کاربر با این قرارداد است.

(۲۱) ۲- حداقل سن برای ایجاد حساب کاربری برای عموم اشخاص حقیقی، ۱۸ سال تمام و مشروط بر داشتن اهلیت قانونی معامله (بالغ، عاقل و رشید بودن) و عدم ممنوعیت قانونی برای آنهاست.

(۲۲) ۳- ایجاد حساب کاربری و استفاده از خدمات فوتو بازار برای اشخاص حقیقی ۱۵ سال تمام شمسی، تنها با اطلاع و تأیید فوتو بازار و اجازه و نظارت یکی از والدین یا سرپرست قانونی وی مجاز است.

(23) ۴- برای ساخت حساب کاربری در فوتو بازار به یک شماره همراه معتبر و به‌نام کاربر نیاز است و کاربر در برابر صحت اطلاعات و مالکیت شماره همراه ثبت‌نامی تماماً و کاملاً مسئول خواهد بود. همچنین با هر شماره همراه فقط یک حساب کاربری می‌توان ایجاد کرد.

(24) ۵- ایجاد حساب کاربری در فوتو بازار برای سیستم‌های رایانه‌ای و الکترونیکی تحت کنترل اشخاص حقیقی یا حقوقی مجاز نیست و تخلف محسوب می‌شود و با آن حسب مورد، برابر قوانین کشور و مقررات فوتو بازار برخورد خواهد شد.

(25) ۶- ایجاد حساب کاربری برای اشخاص حقوقی پس از اطلاع و تأیید فوتو بازار امکان‌پذیر است. همچنین چنانچه شخص حقیقی برای شخص حقوقی حساب کاربری ایجاد کند، به صورت شخصی اقرار و ضمانت کرده‌ که نماینده شخصیت حقوقی است و اختیار و قدرت لازم را برای موافقت با این قرارداد و شرایط استفاده از فوتو بازار به عهده دارد.

(26) ۷- هر شخص حقیقی یا حقوقی تنها مجاز به ایجاد یک حساب کاربری خواهد بود مگر با اطلاع و تأیید فوتو بازار. در صورت اطلاع از وجود حساب‌های کاربری متعدد و بدون مجوز برای یک شخص حقیقی یا حقوقی، فوتو بازار می‌تواند همه آنها را غیر فعال و سپس تصمیم‌گیری کند.

(27) ۸- کاربر به صورت مستقل مسئول حفاظت از اطلاعات و امنیت حساب کاربری خود است. بنابراین تمام مسئولیت هر نوع استفاده از حساب کاربری به صورت اشتراکی یا تحت مدیریت دیگران یا غیر مجاز، به عهده کاربر است. به همین دلیل، کاربر در صورت مشاهده هر مشکل غیر مجاز در استفاده از حساب کاربری خود، می‌بایست آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به فوتو بازار اطلاع دهد.

(28) ۹- ایجاد فروشگاه اینترنتی در فوتو بازار رایگان است و هر کاربر تنها مجاز به ایجاد یک غرفه خواهد بود مگر با اطلاع و تأیید فوتو بازار.

(29) ۱۰- تغییر مالکیت حساب کاربری یا فروشگاه و هر نوع واگذاری مالکانه آنها به دیگران (مانند اجاره)، فعلاً در فوتو بازار تعریف نشده و امکان‌پذیر نیست و در صورت اطلاع، فوتو بازار مجاز به اعمال مقررات خود است.

(30) ۱۱- فوتو بازار نظارت و مسئولیتی درباره ارتباط و تعامل آنلاین یا آفلاین کاربران فوتو بازار با یکدیگر در درون یا بیرون از بازار فوتو بازار ندارد مگر در موضوع و چارچوب این قرارداد.
۳-۳) انتشار محتوا و استفاده از آن

(31) ۱- هر آنچه کاربر هنگام استفاده از خدمات فوتو بازار در هر بستر متعلق به آن درج و منتشر می‌کند، محتوای کاربر محسوب می‌شود.

(32) ۲- کاربر هنگام درج هر نوع محتوا، می‌بایست قوانین کشور (مانند قانون جرایم رایانه‌ای، قانون مصادیق محتوای مجرمانه و قوانین و مقررات تبلیغاتی کشور)، احکام شرعی، اخلاق و عرف جامعه و مفاد این قرارداد را رعایت کند و تمام مسئولیت و تبعات حقوقی و کیفری آن را بپذیرد.

تبصره ۱: در قانون مصادیق محتوای مجرمانه، فهرست این مصادیق آمده است که لازم است کاربر آن را مطالعه و رعایت کند. عناوین کلی آنها عبارت است: محتوا علیه عفت و اخلاق عمومی، مقدسات اسلامی، امنیت و آسایش عمومی، مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، محتوای قابل‌استفاده برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای، محتوای تحریک و ترغیب یا دعوت‌کننده به ارتکاب جرم، و محتوای مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی (در وب‌سایت پلیس فتا نیز فهرست مصادیق محتوای مجرمانه آمده است).

تبصره ۲: بخش مهم انتشار محتوا به فروشندگی در فوتو بازار و صفحات فروشگاه و محصول برمی‌گردد و به همین دلیل غرفه‌دار فوتو بازار باید قوانین کشور و مقررات فوتو بازار را که به انتشار محتوا مربوط است با نهایت دقت رعایت کند.

(33) ۳- در نام کاربری، فروشگاه، محصولات و توضیحات مرتبط به آنها، استفاده از عناوین نیازمند مجوز از وزارتخانه‌ها یا سازمان‌های دولتی و مراکز علمی و حوزوی، برندهای ثبت‌شده،‌ اسامی مقدس (مانند نام‌ها و القاب چهارده معصوم و امام‌زادگان مشهور)، نام‌های کامل یا اختصاری متعلق به دولت، اسامی آثار ملی و تاریخی، اسامی دانشمندان، هنرمندان و افراد مشهور معاصر، بدون گرفتن مجوزهای لازم ممنوع است و در صورت تخلف کاربر و منجر شدن به شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی، تمام مسئولیت و عواقب آن با کاربر است.

(34) ۴- استفاده از نام «فوتو بازار» توسط کاربران بدون اخذ رضایت کتبی و رسمی از شرکت «زرین کار گیل» ممنوع و قابل‌پیگیری قانونی و قضایی است.

(35) ۵- فوتو بازار نسبت به هرگونه ادعا یا خسارت احتمالی نسبت به محتوای کاربر هیچ مسئولیت مدنی و کیفری نخواهد داشت.

(36) ۶- کاربر با درج محتوا در فوتو بازار، حق استفاده از آن را به فوتو بازار به صورت حق انحصاری، قابل‌واگذاری به غیر، همه‌جانبه، غیر قابل‌استرداد، مجاز به ویرایش، بازنشر و بازتولید می‌دهد.

(37) ۷- استفاده و انتشار محتوای کاربران فوتو بازار در بیرون از فوتو بازار مجاز نیست؛ مگر در چارچوب این قرارداد یا وجود امکان اشتراک‌گذاری توسط فوتو بازار.

(38) ۸- کاربر در استفاده محتوایی از شبکه جهانی اینترنت، ملزم به رعایت قوانین ملی و بین‌المللی یا اختصاصی هر پایگاه اینترنتی است.

(39) ۹- کاربر نباید اطلاعات حساس، خصوصی و محرمانه خود یا دیگران را در فوتو بازار منتشر کند یا در اختیار کاربران قرار دهد. فوتو بازار در مورد سوءاستفاده از این اطلاعات و خسارت‌های احتمالی هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

(40) ۱۰- کاربر برای تولید، انتشار و انتقال محتوا مجاز به استفاده از سیستم‌های ماشینی، رایانه‌ای و ربات نیست.

(41) ۱۱- انتشار محتوای خارج از موضوع فعالیت و خدمات فوتو بازار (مانند مباحث سیاسی و حزبی) و محتوای غیرمجرمانه اما نامناسب و خارج از عرف (مانند تصاویر ترسناک و شوخی‌های خلاف شئون اخلاقی) مجاز نیست.

(42) ۱۲- فوتو بازار مجاز به نظارت بر محتوای کاربران است و در صورت تشخیص محتوای نامناسب یا ناقص قوانین کشور و مقررات فوتو بازار، می‌تواند آن را بدون اطلاع قبلی حذف کند و از این جهت هیچ ادعایی علیه فوتو بازار مسموع نخواهد بود. همچنین در این موارد، فوتو بازار مجاز به اعمال مقررات خود است و نسبت به اقناع کاربر هیچ تعهدی ندارد.

(43) ۱۳- جرایم و مجازات قانونی در قبال محتوای کاربران، مانع و رافع برخورد فوتو بازار با کاربر نیست و برعکس.
۳-۴) دعوت برای عضویت و فعالیت در فوتو بازار

(44) ۱- شرکت در طرح‌های مختلف دعوت از دیگران برای عضویت و فعالیت در بازار فوتو بازار و کسب امتیازاتی مانند اعتبار هدیه و کد تخفیف خرید، به معنای پذیرش این قرارداد و مقررات اختصاصی طرح‌هاست.

(45) ۲- اطلاعات مربوط به طرح‌های دعوت، ذخیره و تحلیل می‌گردد. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه تقلب و سوء‌استفاده کاربر، اعم دعوت‌کننده و دعوت‌پذیر، فوتو بازار مجاز است کاربر را بدون اطلاع قبلی از طرح خارج و مقررات خود را اعمال کند (ماده ۱۹). همچنین در این فرض، کلیه اعتبارات و وجوه دریافتی کاربر قابل‌استرداد است.

(46) ۳- فوتو بازار همواره می‌تواند خسارت و حقوق قانونی خود یا شرکای ذی‌حق خود را نسبت به هر گونه تخلف کاربر در هر طرحی از فوتو بازار، طبق مقررات این سند و نیز از طریق قانونی و قضایی، پیگیری و مطالبه کند.

(47) ۴- استفاده از اعتبارات و امتیازات مالی طرح‌های مختلف دعوت، مشروط به دعوت از دیگران، ثبت‌نام از طریق لینک دعوت و معامله واقعی و خرید محصول از دیگر غرفه‌داران فوتو بازار است و انجام هرگونه تقلب یا سوءاستفاده خارج از اهداف و چارچوب این طرح، مانند دعوت از خود یا معامله صوری یا به قصد تقلب، تخلف و نقض قوانین فوتو بازار شناخته می‌شود. در این موارد، تشخیص فوتو بازار ملاک عمل است و فوتو بازار مجاز به اعمال مقررات این قرارداد (ماده ۱۹) و نیز پیگیری حقوقی و کیفری آن در مراجع ذی‌صلاح قانونی و قضایی است.

(48) ۵- اعتبارات و امتیازات مالی طرح‌های دعوت، ماهیت هدیه دارد و قابل‌تبدیل به پول نقد یا قابل‌انتقال به دیگران به صورت اختیاری یا قهری (ارث) نیست.

(49) ۶- استفاده فروشنده از کدهای تخفیف فوتو بازار برای خرید از فروشگاه خود و تبدیل به پول نقد مجاز نیست و تخلف محسوب می‌شود و در صورت مشاهده، اعتبار کدهای تخفیف مسدود می‌شود و به نفع غرفه‌دار یا خریدار محاسبه و منظور نمی‌گردد.

(50) ۷- شرکت در طرح‌های دعوت، به کاربران حقیقی اختصاص دارد و شرکت کاربران حقوقی در نسخه‌های مختلف این طرح، مشروط به داشتن فروشگاه فعال و دیگر شرایط اعلامی فوتو بازار است.

(51) ۸- طرح‌های دعوت ممکن است به زمان یا مکان یا شرایط خاصی محدود باشد یا در آن شرایطی برای مزایای استفاده نشده گذشته در نظر گرفته شود؛ بنابراین مبنای بهره‌مندی از مزایای آنها، زمان استفاده کاربر از نسخه جدید است و در صورت عدم استفاده کاربر و باطل شدن آنها، هیچ حقی برای کاربر یا تعهدی برای فوتو بازار ایجاد نمی‌کند.

(52) ۹- فوتو بازار بر اساس تشخیص خود، مجاز به تعلیق یا ابطال اعتبارات و امتیازات مربوط به طرح‌های مختلف دعوت است.

(53) ۱۰- برای استفاده از مزایای طرح دعوت، فوتو بازار می‌تواند برای نهایی شدن سفارش خرید، علاوه بر استفاده از اعتبار هدیه، پرداخت مبلغی توسط خریدار را شرط کند. همچنین این مبلغ می‌تواند در طرح‌های دعوت، مختلف باشد.

(54) ۱۱- فوتو بازار در جریان استفاده از طرح دعوت، نسبت به ارتباطات و تعاملات بین کاربران خود و اشخاص ثالث که خارج از چارچوب و قوانین این طرح صورت گیرد هیچ مسئولیت و نظارتی ندارد و تمام مسئولیت حقوقی و کیفری آن با خود اشخاص است.

(55) فروش محصول (کالا و خدمات) در فوتو بازار، منوط به ایجاد حساب کاربری و ساخت فروشگاه و رعایت مقررات این قرارداد است.

۴-۱) مالکیت و مسئولیت فوتو بازار و فروشنده

 

(56) ۱- فوتو بازار یک بازارگاه آنلاین (پلتفرم بازار الکترونیکی) است نه فروشگاه اینترنتی؛ بنابراین فوتو بازار هیچ نقش مستقیم یا غیر مستقیمی در مدیریت فروشگاه و عرضه و فروش محصولات (کالا و خدمات ـ فیزیکی و غیرفیزیکی) ندارد و کاربر با آگاهی از این موضوع، در فوتو بازار فروشگاه می‌سازد و محصولات خود را می‌فروشد. تصریح می‌گردد که فوتو بازار در چارچوب این قرارداد در قالب خریدار یا فروشنده تعریف نمی‌شود.

 

تبصره: فوتو بازار با هدف بهبود و تسهیل شرایط خرید و فروش می‌تواند قابلیت‌هایی را برای جستجوی کاربر، دسته‌بندی محصولات و مانند آن ارائه کند و فروشنده شرایط و آیین‌نامه‌های اعلامی آن را می‌پذیرد. همچنین فوتو بازار به دلیل عدم سوء‌استفاده کاربران، متعهد به اعلام همه جزئیات این قابلیت‌ها نیست.

 

(57) ۲- فروشنده برای ایجاد فروشگاه و آغاز فعالیت فروش، باید احراز هویت شود که شامل احراز مشخصات سجلی، کد ملی، اقامتگاه، مالکیت شماره همراه و حساب بانکی فروشنده بر اساس کد ملی غیر تکراری ارائه‌شده توسط کاربر است.

 

(58) ۳- فروشنده در محدوده این قرارداد، مالک و مسئول فروشگاه خود هست و فوتو بازار نسبت به فروش محصولات وی و تبعات حقوقی و کیفری آن هیچ مسئولیتی ندارد. با این وجود، فوتو بازار تلاش خواهد کرد با وضع مقررات و نیز ایجاد ابزارها و امکانات متنوع، شرایط فروش در فوتو بازار را در حد مناسب قرار دهد.

 

(59) ۴- الزامات قانونی فروش الکترونیکی که در قوانین کشور وجود دارد، در فروش در فوتو بازار نیز حاکم و جاری است و عدم آگاهی کاربر از آنها موجب حقی برای او نخواهد شد یا مسئولیتی برای فوتو بازار ایجاد نخواهد کرد.

 

(60) ۵- فروشنده با توجه به شرایط خرید از فوتو بازار که در این قرارداد ذکر شده است، نسبت به حق انصراف خریدار و بازگرداندن محصول متعهد و مسئول است. بنابراین توصیه می‌شود پیش از اقدام به فروش در فوتو بازار، فروشنده این شرایط و قوانین حاکم را کامل و با دقت مطالعه کند.

 

تبصره: قانون تجارت الکترونیکی و قانون حمایت از مصرف‌کننده از مواردی هستند که در آنها برای فروش در بستر الکترونیکی و بازگردان کالا الزامات قانونی وجود دارد. همچنین قانون جرائم رایانه‌ای ازجمله قوانین لازم‌الاجرا برای کاربران است که آنها می‌بایست نسبت به مفاد آن آگاه و ملتزم باشند.

 

(61) ۶- همه فعالیت‌های محتوایی فروشنده، ازجمله نام‌ کاربری، نام فروشگاه و محصول و توضیحات مرتبط به آنها، علاوه بر حاکمیت قوانین جاری کشوری مشمول مقررات انتشار و استفاده از محتوا در فوتو بازار می‌شود که در این قرارداد آمده است.

 

(62) ۷- عرضه، تبلیغ و فروش کالا و خدماتی که فروش آنها به صورت مطلق یا در بستر الکترونیکی (اینترنتی) ممنوع و غیرقانونی هستند، از طریق فوتو بازار نیز مجاز نیست و چنانچه بر اثر اشتباه یا به عمد به فروش برسند، حقی را برای فروشنده یا خریدار ایجاد نمی‌کند و تمام مسئولیت آن حسب مورد با یک یا هر دوی آنهاست و در این موارد، علاوه بر مقررات فوتو بازار، اگر تکلیف قانونی نیز وجود داشته باشد فوتو بازار به آن عمل خواهد کرد.

 

(63) ۸- عرضه، تبلیغ و فروش هر محصولی که به اخذ مجوز خاصی نیاز دارد، بدون گرفتن مجوز‌های لازم ممنوع است و در صورت تخلف فروشنده و منجر شدن به آسیب یا شکایت اشخاص، فروشنده ضامن جبران خسارت و عودت هزینه است و فوتو بازار مبرّی از هر مسئولیتی است.

 

(64) 9- فروشنده می‌بایست حسب مورد شناسه‌های ضروری محصول مانند شناسه کالا و شناسه رهگیری، تاریخ تولید و انقضای کالاها و شرایط گارانتی را بر روی کالاهای عرضه شده نصب و در صفحه محصول نیز اعلام کند که به معنای تأیید صحت آنهاست. همچنین مشتری نیز می‌بایست پیش از خرید نسبت به بررسی و صحت آنها اقدام کند.

 

(۶۵) ۱۰- فروشنده می‌پذیرد که از فروشگاه فوتو بازاری خود صرفاً جهت فروش و ارسال همان محصولات مندرج در فروشگاه استفاده کند. بنابراین هر گونه سوءاستفاده از فروشگاه، بویژه ارسال هر محصول عرضه نشده در فروشگاه، به صورت فروش یا اهدا، اعم از کالا و خدمات قانونی یا غیرقانونی و مجرمانه، ممنوع است و کلیه مسئولیت‌های حقوقی و کیفری ناشی از این اقدام، به طور کامل به عهده فروشنده است و وی موظف به جبران همه خسارات ناشی از آن و پاسخگویی به فوتو بازار و مراجع ذی‌صلاح قانونی و قضایی است.

 

(۶۶) ۱۱- عرضه و فروش دارو یا محصولات تحت عنوان دارو و ادعای درمان و سلامت، بدون مجوز سازمان غذا و دارو جرم است و فوتو بازار به محض تشخیص و شناسایی این موارد، از نمایش و فروش این محصولات جلوگیری و مقررات خود را اعمال خواهد کرد.

 

(۶۷) ۱۲- فروشنده نباید محصولات مربوط به طب سنتی ایرانی و دیگر ملل جهان را تحت عنوان دارو یا با ذکر ویژگی درمانی عرضه کند. و به طور کلی همه مسئولیت و تبعات ادعای هرگونه خواص برای محصولات، بدون امکان اثبات و ارائه ادله اثبات‌کننده، بر عهده فروشنده است؛ مانند اصطلاح ارگانیک در محصولات کشاورزی یا ادعاهایی نظیر درمان‌کننده، شفابخش، تضمینی و معجزه‌آسا در محصولات خوراکی و طب سنتی.

 

(۶۸) ۱۳- فوتو بازار برای مدیریت فروشندهی، اعم از عرضه، تبلیغ، فروش، ارسال و انصراف خریدار و بازگرداندن محصول، در چارچوب این قرارداد و قوانین کشور، می‌تواند آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی مناسب با هر فعالیت یا طرح را تصویب و به اطلاع کاربران برساند که در حکم قوانین و شرایط استفاده از فوتو بازار است.

 

(۶۹) ۱۴- اگر فروشنده برای یک ماه هیچ گونه فعالیتی در فوتو بازار نداشته باشد یا در این مدت، برای ارسال محصول یا مشکلات دریافت محصول توسط خریدار اقدامی نکند، فوتو بازار علاوه بر لغو سفارشات ثبت‌شده و تسویه‌حساب با خریداران، می‌تواند مقررات خود را اعمال کند (ماده ۱۹).

 

(۷۰) ۱۵- تکالیف مالیاتی و قانونی کاربر و تشریفات اداری و قانونی آن بر عهده خود کاربر است و ارائه گزارش‌های مالیاتی فوتو بازار به سازمان امور مالیاتی، ارتباطی به کاربران و بویژه صاحبان فروشگاه ندارد و به هیچ عنوان نافی تکالیف قانونی آن‌ها نخواهد بود.

 

(۷۱) ۱۶- فوتو بازار برای محصولات با قیمت دو میلیون تومان و بیشتر یا سفارشاتی که جمع پرداختی آن دو میلیون تومان یا بیشتر است، می‌تواند نظارت بیشتری داشته باشد و برای آن و تسویه‌حساب با فروشنده مقررات خاصی وضع کند.

 

(۷۲) ۱۷- هدایت بازدیدکنندگان یا کاربران فوتو بازار به بیرون از بازار فوتو بازار با هدف خرید و فروش ممنوع است و فوتو بازار در صورت اطلاع از این موضوع، مجاز است علاوه بر اعمال مقررات خود، برای اطلاع از میزان معاملات و درآمد حاصله و وصول کارمزد خود اقدام کند. بدیهی است در صورت عدم اطلاع فوتو بازار نیز فروشندهان به فوتو بازار مدیون هستند.

 

(۷۳) ۱۸- فروش در فوتو بازار به صورت‌های مختلف میان تأمین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان امکان‌پذیر است و فوتو بازار می‌تواند برای آن مقررات و آیین‌نامه‌های متناسب را تصویب کند که در حکم اسناد پیوست این قرارداد و مشمول شرایط آن است.

 

(۷۴) ۱۹- فروش کالاهای دست‌دوم، اخذ بیعانه، پیش‌پرداخت، فروش اقساطی یا نسیه یا معاوضه فعلاً در فوتو بازار تعریف نشده است.

 

(75) ۲۰- همه مسئولیت‌های مغایرت محصول ارسال‌شده با شرح محصول، ویژگی‌ها، تعهد به زمان آماده‌سازی ارسال محصول، ضمانت و پشتیبانی پس از فروش و هر وعده یا تضمینی که فروشنده داده است، بر عهده خود فروشنده است. فوتو بازار برای این موضوع می‌تواند دستورالعمل اجرایی تدوین کند که در حکم شرایط این قرارداد است.

 

(76) ۲۱- فروشنده برای ارسال کالا باید از بسته‌بندی مناسب برای محافظت محصول استفاده کند. همچنین برای ارسال آن از مبدأ، طبق شرایط توافقی خود با خریدار عمل کند و شرایط و قوانین اشخاص حقیقی و حقوقی واسط ارسال و تحویل محصول (مانند شرکت پست، شرکت‌های باربری، تاکسی‌بار اینترنتی) و میزان مسئولیت خود و آنها را در نظر بگیرد و پاسخگو باشد.

۴-۲) سهم طرفین از فروش

 

(77) 1- سهم پیش‌فرض فوتو بازار از ابتدای سال 1401شمسی برای کاربرانی که فروشگاه خود را از ابتدای این سال ایجاد و تأسیس کرده‌اند، حداکثر 7 (هفت) درصد از فروش محصول است. سهم خالص فروشنده از هر تراکنش مالی عبارت است از: هزینه ارسال + قیمت محصولات منهای سهم فوتو بازار.

 

(78) 2- فوتو بازار در طرح‌های مختلف خود یا بر اساس توافق با کاربر می‌تواند به درصد کمتری از سهم پیش‌فرض موافقت کند. مدت اجرا و تاریخ آغاز محاسبه سهم توافق‌شده، طبق اعلام رسمی فوتو بازار یا مفاد قرارداد اختصاصی با کاربر عمل خواهد شد.

 

(79) 3- در فروش محصول، خریدار، قیمت محصول و هزینه ارسال را پرداخت می‌کند و این مبلغ تا زمان تسویه با فروشنده نزد فوتو بازار می‌ماند و فروشنده به فوتو بازار إذن و اجازه و وکالت می‌دهد تا کارمزد خود را از وجوه فروشنده نزد خود استیفا و الباقی را در وجه فروشنده پرداخت کند.

 

(80) 4- اپلیکیشن فروش در فوتو بازار (اپ فروشگاه من) یکی از ابزارهای وابسته به فوتو بازار است و استفاده کاربر از آن به معنای پذیرش این قرارداد و دیگر شرایط اختصاصی و اعلامی به وی، مانند سطوح دسترسی به گوشی همراه و اطلاعات آن است.

۴-۳) تبلیغات، بازارایابی و تخفیفات

 

(81) ۱- فوتو بازار می‌تواند به تنهایی یا با مشارکت دیگران، شرایط تبلیغات، بازاریابی یا تخفیفات را در درون بسترهای فوتو بازار یا بیرون از آن برای فروشندهان فراهم کند تا آنها بر اساس مقررات این قرارداد و شرایط اختصاصی طرح‌ها از آن شرایط استفاده کنند.

 

(82) ۲- کاربر با ثبت‌نام در هر طرح مربوط به تبلیغات، بازاریابی و تخفیفات فوتو بازار، موافقت خود را با شرایط طرح اعلام و صحت اظهارات و پاسخ‌های خود را تأیید می‌کند. بنابراین تخلف از این شرایط یا کشف اظهارات خلاف واقع، موجب اعمال مقررات فوتو بازار‌ مندرج در این قرارداد یا طرح‌ها خواهد شد.

 

(83) ۳- فروشنده در عرضه و تبلیغ عمومی محصولات، موظف است علاوه بر مقررات فوتو بازار، قوانین کشور را نیز به طور کامل رعایت کند؛ برخی از این الزامات قانونی از این قرار است:

 

الف. تبلیغ کالا و خدمات از طریق فعل یا ترک‌ فعلی که باعث مشتبه شدن یا فریب کاربر از حیث کمیت و کیفیت شود.

 

ب. تبلیغ برای فروش کالا و خدمات نباید‌ سلامتی افراد را به خطر اندازند.

 

ج. در تبلیغات و بازاریابی باید هویت شخص یا بنگاهی که تبلیغات به‌نفع‌ اوست روشن و صریح باشد.

 

د. تبلیغ باید به نحوی باشد که خریدار به طور دقیق،‌ صحیح و روشن اطلاعات مربوط به کالا و خدمات را درک کند.

 

(84) ۴- هر گونه محتوای منتشر شده توسط فروشنده برای تبلیغات، بازاریابی و تخفیفات، مشمول مقررات انتشار و استفاده از محتوا در فوتو بازار می‌شود که در این قرارداد آمده است.

۴-۴) گفتگوی مستقیم فروشنده و خریدار

 

(85) ۱- فوتو بازار امکان گفتگوی مستقیم فروشنده با خریدار (پیام‌‌رسان‌ فوتو بازار) را به صورت برخط فراهم کرده و هدف از آن، تعامل و ارتباط میان کاربران خود در چارچوب موضوع این قرارداد و اهداف و منافع فوتو بازار است؛ مانند آگاهی‌بخشی درباره بازار فوتو بازار و کسب‌وکار فروشنده، تسهیل در پردازش و آماده‌سازی سفارش‌ها، رضایت خریداران و وفاداری آن‌ها. بنابراین هر نوع استفاده و بهره‌برداری تجاری و غیر تجاری از آن که خارج از محوریت محصولات و خدمات فوتو بازار باشد ممنوع است.

 

(86) ۲- ارتباط کاربران از طریق پیام‌‌رسان‌ فوتو بازار، مشمول مقررات انتشار و استفاده از محتوا در فوتو بازار می‌شود که در این قرارداد آمده است.

 

(87) ۳- در صورتی که شروع ارتباط و گفتگوی کاربران در فوتو بازار باشد اما معامله بیرون از فوتو بازار هدایت و انجام شود، فوتو بازار هیچ گونه تعهد و مسئولیتی در خصوص شرایط معامله، کیفیت و سلامت محصولات سفارش‌ داده شده و سوءاستفاده‌های مالی و غیرمالی نخواهد داشت و تمام مسئولیت همه این موارد بر عهده طرفین معامله است. همچنین هدایت معامله به بیرون از فوتو بازار، نقض این قرارداد محسوب می‌شود و مشمول مقررات فوتو بازار می‌گردد (مانند مواد ۱۹ و ۷۲ این قرارداد).

۴-۵) امور مالی و تسویه‌حساب

 

(88) ۱- تسویه‌حساب فروش در فوتو بازار، برای فروشنده احراز هویت شده انجام می‌شود. بنابراین اگر به تشخیص فوتو بازار، هویت فروشنده بر اساس اطلاعات و مدارک موجود احراز نشده باشد، تسویه‌حساب مشروط به انجام فرایند احراز هویت خواهد بود.

 

(89) ۲- پرداخت سهم فروشنده طبق زمان‌بندی و مقررات اعلامی فوتو بازار صورت می‌گیرد و ممکن است در طول سال (مانند اسفند و فروردین یا تعطیلات رسمی پیش‌بینی نشده) متفاوت باشد. همچنین شرایط اعلامی از سوی بانک مرکزی یا بانک‌های عامل در این زمان‌بندی مؤثر است. با این وجود، فوتو بازار همواره برای سرعت بخشیدن به امور مالی خود با کاربران تلاش می‌کند.

 

(90) ۳- پرداخت سهم فروشنده از فروش در فوتو بازار، علاوه بر احراز هویت وی، درخواست تسویه و زمان‌بندی پرداخت‌ها، سه شرط اصلی دیگر دارد: الف. ارسال محصول و ثبت شماره مرسوله پستی یا اعلام وضعیت نوع ارسال غیر پستی، ب. دریافت محصول توسط مشتری و اعلام رضایت او، ج. ثبت شماره شبا حساب بانکی به نام فروشنده. بنابراین تا همه این شرایط وجود نداشته باشد، فرآیند پرداخت و تسویه‌حساب با فروشنده به جریان نخواهد افتاد، حتی اگر سفارش توسط فروشنده ارسال شده و خریدار نیز اعلام رضایت کرده باشد.

 

(91) ۴- فوتو بازار علاوه بر ثبت ارسال محصول توسط فروشنده و رضایت توسط خریدار، می‌تواند از ارسال و وصول محصولات کسب اطلاع و اطمینان کند و اگر بر اثر خطای سیستمی یا انسانی (عمداً یا سهواً)، مبالغی به حساب فروشنده واریز شود، فوتو بازار از طرف فروشنده وکالت قانونی و نمایندگی پیگیری و بازگرداندن وجه را دارد و نیز مجاز است آن را از طلب فروشنده کسر کند.

 

(92) ۵- اختلافات مالی فروشنده با خریدار یا فوتو بازار، مشمول ماده مقررات حل اختلاف در فوتو بازار است که در این قرارداد آمده است.

 

(93) ۶ – ممکن است اختلالات شبکه بانکی کشور باعث تأخیر در واریز وجوه توسط فوتو بازار گردد؛ با این حال فوتو بازار، در حد امکان نسبت به اطلاع‌رسانی این‌گونه تأخیرات اقدام خواهد کرد.

(94) خرید محصول (کالا و خدمات) از فوتو بازار، منوط به ایجاد حساب کاربری و رعایت مقررات این قرارداد است.

۵-۱) مسئولیت فوتو بازار و فروشنده و خریدار

 

(95) ۱- فوتو بازار یک بازارگاه آنلاین (پلتفرم بازار الکترونیکی) است نه فروشگاه اینترنتی؛ بنابراین فوتو بازار هیچ نقش مستقیمی در تولید، انبارداری، آماده‌سازی و ارسال، بررسی کیفیت و سلامت و نیز قانونی بودن محصولات عرضه شده در خود یا صحت مجوزهای آنها را ندارد و کاربر با آگاهی از این موضوع، از فوتو بازار خرید می‌کند.

 

(96) ۲- فوتو بازار نسبت به هرگونه خسارت و نارضایتی ناشی از خرید و استفاده محصولات ارائه شده در فوتو بازار، مسئولیتی ندارد، بلکه حسب مورد همه مسئولیت متوجه فروشنده یا خریدار یا هر دوست. با این وجود، فوتو بازار تلاش خواهد کرد با وضع قوانین و مقررات و نیز ایجاد ابزارها و امکانات متنوع، شرایط خرید از فوتو بازار را در حد مناسب قرار دهد.

 

(97) ۳- الزامات قانونی خرید الکترونیکی که در قوانین کشور وجود دارد در خرید از فوتو بازار نیز حاکم و جاری است و عدم آگاهی کاربر از آنها موجب حقی برای او نخواهد شد یا مسئولیتی برای فوتو بازار ایجاد نخواهد کرد.

 

تبصره: قانون تجارت الکترونیکی و قانون حمایت از مصرف‌کننده از مواردی هستند که در آنها برای خرید در بستر الکترونیکی و بازگردان کالا الزامات قانونی وجود دارد.

 

(98) ۴- اپلیکیشن خرید از فوتو بازار یکی از ابزارهای وابسته به فوتو بازار است و استفاده کاربر از آن به معنای پذیرش این قرارداد و دیگر شرایط اختصاصی و اعلامی به وی، مانند سطوح دسترسی به گوشی همراه و اطلاعات آن است.

 

(99) ۵- فروشنده می‌تواند برای تولید یا آماده‌سازی محصول و ارسال از مبدأ، زمانی را تعیین و ثبت کند. بنابراین خریدار با توجه به این شرایط، محصول فروشنده را می‌خرد.

 

(100) ۶- فاصله زمانی ارسال از مبدأ توسط فروشنده تا تحویل به خریدار، به انتخاب نوع ارسال (مانند خدمات پستی یا پیکی) بستگی دارد و در صورت عدم کوتاهی یا تقصیر فروشنده، مسئولیت آن متوجه اشخاص حقیقی یا حقوقی ارائه‌کننده خدمات ارسال محصول است.

 

(101) ۷- هزینه ارسال محصول را فروشنده تعیین می‌کند و خریدار با توجه به آن، سفارش خرید خود را نهایی و هزینه محصول و ارسال آن را با هم پرداخت می‌کند.

 

(102) ۸- فروشنده می‌تواند برای فروش و ارسال محصول، محدویت مکانی (مانند یک یا چند شهر یا استان) در نظر بگیرد. بنابراین در صورت خطای انسانی یا سیستمی، مشکل بر اساس بند حل اختلاف این قرارداد حل‌وفصل می‌گردد.

 

(103) 9- فروشنده موظف است حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از ثبت سفارش، تأیید خود را نسبت به اطلاع از سفارش و اقدام برای تأمین و ارسال آن اعلام کند. بنابراین در صورت عدم تأیید توسط وی، به وضعیت سفارش طبق شرایط لغو سفارش و بازگرداندن مندرج در این قرارداد، رسیدگی می‌گردد.

 

(104) ۱0- در صورت ثبت اشتباه قیمت محصول توسط فروشنده (مانند اشتباه ریال و تومان) و فروش محصول، مسئولیتی متوجه فوتو بازار نخواهد بود؛ مگر در مورادی که به تشخیص فوتو بازار، این اشتباه باعث ضرر قابل‌توجه به فروشنده گردیده است. در این صورت، فوتو بازار می‌تواند سفارش را لغو کند و مبلغ کل سفارش (وجه خرید و هزینه ارسال) را طبق مقررات مالی فوتو بازار به خریدار بازگرداند.

 

(105) ۱۱- در صورت ارائه خدمت یا ارسال کالای خارج از سفارش ثبت‌شده خریدار، به هر دلیلی که باشد خریدار می‌بایست موضوع را به فوتو بازار اطلاع دهد و تا حل‌وفصل شدن مسئله، از خدمات فروخته‌شده استفاده نکند و کالای ارسال‌شده را نزد خود به امانت نگهداری کند. در این موارد، بدیهی است هزینه عودت محصول به عهده خریدار نیست.

 

(106) 12- در صورت استفاده فروشنده از شرکت‌ها و مراکز رسمی برای ارسال محصول، پیگیری و جبران خسارت احتمالی (مانند عدم تحویل محصول یا آسیب‌دیدگی آن در اثر حمل‌ونقل) مشمول قوانین و شرایط اعلامی آن شرکت‌ها و مراکز است؛ مانند شرکت پست و شرکت‌های خصوصی حمل کالا درون‌شهری و برون‌شهری. و در صورت استفاده از مراکز غیر رسمی و ثبت‌نشده، تمام مسئولیت متوجه فروشنده است. البته در این موارد، فوتو بازار تمام تلاش خود را برای حل مشکل و رضایت خریدار انجام می‌دهد.

 

(107) 13- لازم است خریداران هنگام تحویل گرفتن مرسوله پستی یا ارسالی دیگر شرکت‌ها یا اشخاص و قبل از بازکردن بسته‌بندی آن، به مطابقت مشخصات و نشانی فرستنده و گیرنده با سفارش خود دقت کنند و در صورت مغایرت یا وجود مشکل یا ایراد ظاهری در بسته‌بندی مرسوله که نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی یا مشکلات احتمالی است، از دریافت مرسوله و امضای رسید خودداری کنند.

۵-۲) شرایط لغو سفارش و بازگرداندن محصول

 

(108) لغو سفارش یا عودت کالا ممکن است در حالت‌های مختلفی اتفاق بیفتد که با توجه به قوانین کشور و الزامات قانونی آنها و شرایط این قرارداد به شرح زیر اعمال می‌گردد.

۵-۲-۱) لغو سفارش قبل از ارسال محصول از مبدأ

 

(109) ۱- پس از ثبت سفارش و قبل از ارسال محصول توسط فروشنده، هر کدام از طرفین حق فسخ و لغو سفارش را دارند و در این موارد هیچ مسئولیتی متوجه فوتو بازار نیست. بنابراین در صورت عدم تأیید سفارش توسط فروشنده یا لغو آن پس از تأیید اولیه یا انصراف خریدار در هر صورت و قبل از ارسال محصول، وجه سفارش طبق مقررات و زمان‌بندی امور مالی فوتو بازار به خریدار بازگردانده می‌شود.

 

(110) ۲- در صورت درخواست تأخیر در آماده‌سازی و ارسال سفارش توسط فروشنده، طبق توافق فروشنده و خریدار از طریق گفتگوی مستقیم (چت آنلاین) یا راه‌های ارتباطی دیگر که در فوتو بازار برقرار است عمل می‌شود و در صورت عدم توافق و درخواست بازگردان وجه از سوی خریدار، پس از داوری و تأیید فوتو بازار، مبلغ سفارش طبق مقررات فوتو بازار به خریدار بازگردانده می‌شود.

 

(111) ۳- در صورت انصراف خریدار از کل سفارش (همه محصولات سبد خرید) و قبل از ارسال آن از مبدأ توسط فروشنده، لازم است خریدار انصراف خود را از طریق گفتگوی مستقیم (چت آنلاین) یا راه‌های ارتباطی دیگر که در فوتو بازار برقرار است به اطلاع فروشنده و فوتو بازار برساند تا مجموع وجه سفارش (قیمت محصول و هزینه ارسال)، پس از کسر خسارات احتمالی فروشنده (مانند هزینه بسته‌بندی)، طبق مقررات فوتو بازار به خریدار بازگردنده می‌شود.

 

(112) ۴- در صورت انصراف خریدار از بخشی از یک سفارش و قبل از ارسال محصول از مبدأ توسط فروشنده، لازم است خریدار انصراف خود را از طریق گفتگوی مستقیم (چت آنلاین) یا راه‌های ارتباطی دیگر که در فوتو بازار برقرار است به اطلاع فروشنده و فوتو بازار برساند. در این صورت، فقط وجه خرید همان محصول یا محصولات لغو سفارش شده و بدون احتساب هزینه ارسال (هرچند بخش لغو سفارش، بیشترین هزینه ارسال سبد خرید را داشته است)، پس از کسر خسارات احتمالی فروشنده (مانند هزینه بسته‌بندی)، طبق مقررات فوتو بازار به خریدار بازگردنده می‌شود.

 

(113) ۵- در صورتی که خرید از چند فروشنده صورت بگیرد و خریدار درخواست لغو کل سفارش یا بخشی از آن را اعلام کند، نسبت به آن بخشی از سفارش که از مبدأ ارسال نشده است، مطابق دو ماده قبلی عمل می‌شود و نسبت به آن قسمت از سفارش که ارسال شده است، طبق بند لغو سفارش پس از ارسال محصول از مبدأ عمل می‌گردد.

 

(114) ۶- انصراف خریدار از سفارش و قبل از ارسال محصول از مبدأ ، نسبت به محصولات غیر مشمول حق انصراف قانونی و در بازه زمانی خرید مواد اولیه و ساخت اختصاصی محصول پذیرفته نیست؛ مگر با رضایت فروشنده و توافق درباره هزینه‌ها.

۵-۲-۲) لغو سفارش پس از ارسال محصول از مبدأ

 

(115) ۱- حق انصراف خریدار پس از ارسال محصول توسط فروشنده، طبق شرایط این قرارداد و الزامات قانونی قوانین کشور پذیرفته می‌شود. برخی از الزامات قانونی در زمان تدوین این قرارداد از این قرارند:

 

الف. حق انصراف فقط برای مصرف‌کننده است و مصرف‌کننده هر شخصی است که به منظوری جز تجارت یا‌ شغل حرفه‌ای خرید می‌کند.

 

ب. در موارد مشمول حق انصراف، مصرف‌کننده فقط تا ۷ روز کاری فرصت دارد از حق خود استفاده کند و هزینه بازپس فرستادن کالا توسط خریدار به عهده اوست و از فروشنده گرفته نمی‌شود.

 

ج. تاریخ شروع حق انصراف برای کالا، از تاریخ تسلیم و تحویل گرفتن، و برای خدمات، از روز ثبت سفارش است.

 

د. برخی از کالا و خدمات مشمول حق انصراف نیستند؛ ازجمله:

 

کالا یا خدماتی که قیمت آن‌ها توسط نوسانات بازارهای مالی تعیین می‌شود و خارج از اختیار تأمین‌کننده است.

 

کالاهای ساخته‌شده با مشخصات فردی مصرف‌کننده که به طور واضح جنبه شخصی دارند یا این که به دلیل طبیعت آن‌ها نمی‌توانند بازپس داده شوند و یا این که به سرعت قابلیت فساد و خرابی دارند.

 

نوارهای صوتی و تصویری و نرم‌افزارهای رایانه‌ای بسته‌بندی‌شده که به وسیله مصرف‌کننده باز شده باشند.

 

روزنامه، نشریه و مجلات مطابق تعریف قانون مطبوعات.

 

خدماتی که با توافق مصرف‌کننده ارائه آن قبل از پایان هفت روز کاری شروع شده باشد.

 

خدمات تحویل مواد غذایی یا سایر کالاهایی که مصرف روزانه دارند.

 

خدمات مالی شامل سرمایه‌گذاری، بیمه‌ای و خدمات مؤسسات مالی و اعتباری.

 

(116) ۲- لغو سفارش محصولات موادغذایی و خوراکی که مصرف روزانه دارند، مواد فاسدشدنی، مواد آرایشی و بهداشتی، داروهای مجاز در فروش الکترونیکی، ترکیبات و معجون‌های گیاهی و طب سنتی، و انواع کفش و پوشاک (مگر در مواردی که محصول مطابق سفارش نباشد یا معیوب باشد) به دلیل شرایط خاص حاکم بر آن‌ها، در صورت باز شدن بسته‌بندی و استفاده از آن‌ها، امکان‌پذیر نیست.

 

(117) ۳- خریدار برای استفاده از حق انصراف، لازم است در فرصت 7 روزه قانونی درخواست انصراف خود را ثبت کند تا فوتو بازار برای بازگردندان محصول به فروشنده و وجه به خریدار اقدام کند.

 

(118) ۴- در صورت عدم مطابقت محصول تحویل گرفته شده با سفارش یا وجود عیب و مشکلی که روی ارزش مالی آن تأثیر دارد، خریدار تا ۷ روز تقویمی پس از تحویل کالا فرصت دارد وجود مشکل و درخواست پیگیری خود را ثبت کند تا فوتو بازار برای وضعیت پیش‌آمده داوری و اقدام کند.

 

(119) ۵- در مواردی که خریدار می‌خواهد از حق انصراف قانونی استفاده یا وجود مشکل یا عیبی را ثبت کند، لازم است آن محصول را به صورت امانت و بدون مخدوش کردن یا تغییر دادن بسته‌بندی‌ اولیه فروشنده و بسته‌بندی ارسال (مانند کارتن پستی)، تا زمان حل و فصل موضوع و بازگرداندن آنها نزد خود نگهداری کند.

 

(120) ۶- در صورتی که خریدار تا ۷ روز کاری برای محصولات مشمول قانون انصراف قانونی یا ۷ روز تقویمی برای محصولات غیر مشمول حق انصراف قانونی، عدم وصول محصول یا عدم رضایت خود یا وجود مشکلی را ثبت نکند، رضایت خریدار به صورت خودکار برای سفارش ثبت می‌گردد و پس از آن امکان انصراف و اعلام مشکل وجود نخواهد داشت.

 

(121) ۷- مشکلات و بازگرداندن محصولاتی که شرایطی برای استفاده و گارانتی یا خدمات پس از فروش دارند، مانند رایانه، گوشی همراه و دیگر محصولات دیجیتالی و الکترونیکی که برخی از آنها باید توسط نمایندگی نصب شود، طبق توافق و قرارداد فروشنده و خریدار خواهد بود و فوتو بازار مسئولیتی در قبال آنها ندارد.

 

(122) ۸- خرید کالا و خدماتی که فروش آنها به صورت مطلق یا در بستر الکترونیکی (اینترنتی) ممنوع و غیرقانونی هستند، از طریق فوتو بازار نیز مجاز نیست و چنانچه بر اثر اشتباه یا به عمد به فروش برسند، حقی را برای خریدار یا فروشنده ایجاد نمی‌کند و تمام مسئولیت آن حسب مورد با یک یا هر دوی آنهاست و در این موارد، اگر تکلیف قانونی وجود داشته باشد فوتو بازار به آن عمل خواهد کرد. همچنین فوتو بازار می‌تواند مستقلاً فروش محصولاتی را در بازار فوتو بازار ممنوع کند.

 

(123) ۹- در صورتی که فوتو بازار تشخیص دهد، عدم رضایت مشتری به جهت تقصیر یا کوتاهی و سهل‌انگاری فروشنده بوده است و فروشنده هیچ‌ گونه همکاری برای حل مشکل نکند، فوتو بازار یک‌طرفه و توسط خریدار، محصول یا محصولات طبق نشانی ارسال‌شده یا ثبت‌شده در حساب کاربری فروشنده بازگردانده می‌شود. هزینه بازگرداندن محصول نیز از حساب فروشنده کسر خواهد شد.

 

(124) ۱۰- اگر بر اساس تشخیص فوتو بازار، معلوم شود فروشنده به تعهداتش درباره ویژگی‌های محصول و دیگر شرایط فروش عمل کرده اما خریدار همچنان ناراضی است، برای خریدار حق بازگرداندن محصول و دریافت وجه وجود نخواهد داشت.

 

(125) 11- در موارد پیش‌بینی‌نشده برای لغو سفارش یا بازگرداندن محصول، طبق توافق فروشنده و خریدار یا آیین‌نامه‌های اجرایی فوتو بازار عمل خواهد شد و در صورت اختلاف و عدم توافق، مطابق بند حل اختلاف در این قرارداد اقدام می‌گردد.

(126) ۱- پایان دادن به قرارداد استفاده از خدمات فوتو بازار به پنج صورت اتفاق می‌افتد:

 

الف. تخلف کاربر و حذف کامل حساب کاربری مطابق مواردی که در مفاد این قرارداد آمده است.

 

ب. درخواست کتبی کاربر و موافقت فوتو بازار برای خاتمه کامل قرارداد و مسدود کردن حساب کاربری یا فروشگاه.

 

ج. فوت و نیز محجوریت کاربر از زمان اطلاع فوتو بازار.

 

د. استفاده فوتو بازار از حق مالکیت خود برای فسخ یک‌طرفه قرارداد و مسدود کردن یا حذف حساب کاربری (ماده ۱۹).

 

هـ. احکام صادره از مراجع قانونی و قضایی مبنی بر خاتمه رابطه قراردادی.

 

(127) ۲- پس از خاتمه قرارداد و فسخ آن، هر گونه محتوای کاربر در فوتو بازار و پیش از پایان قرارداد، تا زمانی که فوتو بازار تشخیص دهد قابل‌دسترسی خواهد بود.

 

(128) 3- پایان دادن به قرارداد یا فسخ آن به هر شکل، مانع از لزوم پرداخت صورت‌حساب‌های پرداخت‌نشده کاربر و فوتو بازار نخواهد بود. همچنین سفارش‌‏های ثبت شده قبل از خاتمه قرارداد، معتبر و الزام‌آور است؛ مگر این که میان فوتو بازار و کاربران (فروشنده و خریدار) توافق جدیدی صورت گیرد.

 

(129) 4- در صورت تخلف فروشنده نسبت به انجام تعهدات پیش از پایان قرارداد و توافقات صورت‌گرفته، حق پیگیری قانونی برای خریداران و فوتو بازار محفوظ است و فوتو بازار می‌تواند مطالبات و هزینه‌های خود و خریداران را وصول کند؛ مانند کسر از طلب فروشنده از فوتو بازار‌.

(126) ۱- پایان دادن به قرارداد استفاده از خدمات فوتو بازار به پنج صورت اتفاق می‌افتد:

 

الف. تخلف کاربر و حذف کامل حساب کاربری مطابق مواردی که در مفاد این قرارداد آمده است.

 

ب. درخواست کتبی کاربر و موافقت فوتو بازار برای خاتمه کامل قرارداد و مسدود کردن حساب کاربری یا فروشگاه.

 

ج. فوت و نیز محجوریت کاربر از زمان اطلاع فوتو بازار.

 

د. استفاده فوتو بازار از حق مالکیت خود برای فسخ یک‌طرفه قرارداد و مسدود کردن یا حذف حساب کاربری (ماده ۱۹).

 

هـ. احکام صادره از مراجع قانونی و قضایی مبنی بر خاتمه رابطه قراردادی.

 

(127) ۲- پس از خاتمه قرارداد و فسخ آن، هر گونه محتوای کاربر در فوتو بازار و پیش از پایان قرارداد، تا زمانی که فوتو بازار تشخیص دهد قابل‌دسترسی خواهد بود.

 

(128) 3- پایان دادن به قرارداد یا فسخ آن به هر شکل، مانع از لزوم پرداخت صورت‌حساب‌های پرداخت‌نشده کاربر و فوتو بازار نخواهد بود. همچنین سفارش‌‏های ثبت شده قبل از خاتمه قرارداد، معتبر و الزام‌آور است؛ مگر این که میان فوتو بازار و کاربران (فروشنده و خریدار) توافق جدیدی صورت گیرد.

 

(129) 4- در صورت تخلف فروشنده نسبت به انجام تعهدات پیش از پایان قرارداد و توافقات صورت‌گرفته، حق پیگیری قانونی برای خریداران و فوتو بازار محفوظ است و فوتو بازار می‌تواند مطالبات و هزینه‌های خود و خریداران را وصول کند؛ مانند کسر از طلب فروشنده از فوتو بازار‌.

(130) ۱- فوتو بازار مرجع تفسیر مفاد این قرارداد و رسیدگی به هر نوع اختلاف میان کاربران با فوتو بازار یا کاربران با یکدیگر در حوزه خدمات و اسناد خود است.

 

(131) ۲- فوتو بازار تا حد امکان از دخالت مستقیم خود در روابط فروشنده و خریدار خودداری می‌کند تا بازارچه آنلاین فوتو بازار بر اساس خودگردانی پیش رود؛ اما در صورت بروز هر گونه اختلاف میان کاربران و عدم توافق میان آنها، فوتو بازار در مقام مرجع حل اختلاف، می‌تواند اشخاصی را برای نمایندگی از طرفین و داوری معرفی کند تا بر اساس دلایل و مدارک و مفاد این سند، قوانین کشور و عدل و انصاف، به اختلافات رسیدگی و رأی مشورتی خود را صادر کنند. در این موارد، داوری مستقیم فوتو بازار یا پس از اخذ رأی مشورتی داوران، معتبر، قطعی و برای طرفین لازم‌الاجراست.

 

(132) ۳- هر اختلافی میان کاربران و فوتو بازار، ابتدا از طریق مذاکره در فضایی دوستانه و با حسن نیت کامل رسیدگی و حل‌و‌فصل خواهد شد و در صورت عدم حصول نتیجه، مسئله مطابق مفاد این سند و اسناد و مدارک مربوط به اختلاف پیش‌آمده، حداکثر ظرف مدت چهار ماه توسط داور یا داوران معرفی‌شده از سوی فوتو بازار رسیدگی خواهد شد. حکم این داور یا داوران، معتبر، قطعی و برای طرفین لازم‌الاجراست.

 

(133) این قرارداد در 133 ماده تدوین گردیده و استفاده کاربر، اعم از فروشنده و خریدار از پلتفرم فوتو بازار، به‌منزله تأیید آن است. هرگونه تغییر در مفاد این بند، بر اساس ماده 4 قرارداد، اطلاع‌رسانی خواهد شد و ادامه فعالیت کاربران در فوتو بازار به‌منزله پذیرش تغییرات است.

فوتو بازار فروشگاه اینترنتی نیست، بلکه یک زیرساخت اینترنتی و بازار آنلاین برای تعامل میان فروشندگان و خریداران کالاها و خدمات است و هیچ نقش مستقیم یا غیر مستقیمی در مدیریت فروشگاه و عرضه و فروش محصولات ندارد و همه مسئولیت حقوقی و کیفری فروشندهی با خود فروشندهان عزیز است. میزان مالکیت و مسئولیت فوتو بازار و کاربران، در قوانین و شرایط استفاده از فوتو بازار به صورت قرارداد آمده است که ایجاد حساب کاربری و سپس ساخت فروشگاه و فروش محصولات پس از مطالعه و پذیرش آن صورت می‌گیرد. بر اساس قرارداد فوتو بازار (ماده 68) و کاربرانش و با هدف بهبود و تسهیل خرید و فروش، نسخه جدید دستورالعمل اجرایی «ارزیابی عملکرد فروشگاه و فروشندهی» منتشر می‌شود.

 

این دستورالعمل از تاریخ ششم آبان 1400 لازم‌الاجراست.

ارزیابی عملکرد فروشگاه و فروشنده

 

مدیریت فروشگاه، از مرحله عرضه محصولات تا ارسال آنها و سپس تحویل به خریدار و ثبت رضایت و تجربه خرید یا گزارش مشکل توسط آنها و نیز فعال بودن مستمر فروشگاه، در این دستورالعمل لحاظ شده است. عملکرد فروشندهان در هر یک از موارد زیر، در امتیاز و رتبه فروشگاه و نیز استفاده از خدمات فوتو بازار تأثیر دارد.

۱) پیش از ثبت سفارش

 

1- فعال بودن فروشگاه

 

فروشنده باید فعال باشد و اگر ظرف مدت یک ماه (۳۰ روز پیاپی) هیچ فعالیتی نداشته باشد، فوتو بازار می‌تواند طبق مقررات انضباطی خود (ماده ۱۵ «مالکیت و مسئولیت فوتو بازار و کاربر» در قوانین و شرایط استفاده از فوتو بازار که در پایان همین سند ذکر می‌شود) فعالیت فروشگاه را حسب مورد معلق یا مسدود یا حذف کند. همچنین می‌تواند محصولات موجود فروشگاه را در نتایج جستجو کاربران در اولویت قرار ندهد.

تعداد فروش کلی فروشگاه و رشد ماهانه آن، در امتیاز فروشگاه نیز مؤثر است و ممکن است در بعضی از طرح‌ها و نمایش به مخاطبان لحاظ شود.

ایجاد بیش از یک حساب کاربری یا فروشگاه، با اطلاع و تأیید فوتو بازار مجاز است و سوءاستفاده از چند حساب کاربری یا فروشگاه برای شرکت در طرح‌ها تخلف محسوب می‌شود.

 

2- هدایت مشتری به بیرون از فوتو بازار

 

فروشندهان مجاز نیستند مخاطبان فوتو بازار را با هدف خرید و فروش محصولات، به بیرون از بازار فوتو بازار هدایت کنند. فوتو بازار در صورت اطلاع از این موضوع، مجاز است مقررات انضباطی خود را اعمال و درباره میزان معاملات و درآمد حاصل از آن و دریافت کارمزد یا کسر از طلب فروشنده اقدام کند.

 

3- گفتگوی مستقیم فروشنده با کاربران

 

۱. فروشندهان در استفاده از قابلیت گفتگوی مستقیم خریداران با آنها، می‌بایست علاوه بر قوانین و مقررات فوتو بازار، قوانین کشور، احکام و اخلاق اسلامی و عرف جامعه را رعایت کنند.

 

۲. در صورتی که پیام‌ها رد و بدل شده در قابلیت گفتگو (پیام‌رسان فوتو بازار)، از مصادیق جرایم حقوقی یا کیفری (مانند اهانت یا افترا) باشد، همه مسئولیت آن متوجه کاربران است و حق اعمال مقررات انضباطی توسط فوتو بازار و اعمال قانون توسط مراجع ذی‌صلاح قضایی محفوظ است.

 

4- نام و معرفی محصول

 

۱. فروشنده در درج هر نوع محتوا، ازجمله نام‌ کاربری، نام فروشگاه و محصول و توضیحات مرتبط به آنها، می‌بایست علاوه بر قوانین و مقررات فوتو بازار، قوانین کشور (مانند قانون جرایم رایانه‌ای و  قانون مصادیق محتوای مجرمانه)، احکام شرعی، اخلاق و عرف جامعه را رعایت کند و تمام مسئولیت و تبعات حقوقی و کیفری آن را بپذیرد.

 

۲. فوتو بازار مجاز به نظارت بر محتوای فروشندهان است و در صورت تشخیص محتوای ناقص قوانین کشور یا فوتو بازار‌، می‌تواند آن را بدون اطلاع قبلی حذف و مققرات انضباطی خود را اعمال کند.

۲) پس از ثبت سفارش

 

۱. پس از ثبت سفارش، فروشنده باید زمان‌بندی اعلام شده توسط خود را برای تولید یا آماده‌سازی محصول و ارسال آن رعایت کند.

 

۲. فروشندهان نسبت به تطابق محصول ارسالی با اطلاعات و محتوای معرفی آن در صفحه محصول مسئولیت کامل دارند.

 

۳. در نوع رفتار فروشنده پس از ثبت سفارش، علاوه بر جاری بودن قوانین و مقررات فوتو بازار‌، آمار مثبت یا منفی آن برای وی در دوره‌های مختلف ثبت می‌شود و در ارائه خدمات فوتو بازار‌ و نیز اعمال مقررات انضباطی اثر دارد.

 

۴. فروشندهان مجاز به درخواست اجباری و نامحترمانه یا فریبکارانه از خریداران برای لغو سفارش نیستند و این موارد تخلف محسوب می‌شوند و مشمول مقررات انضباطی قرار می‌گیرند. همچنین فروشندهان مشکلات خود را فقط باید از طریق پشتیبانی فوتو بازار حل‌وفصل کنند و اجازه ایجاد مزاحمت برای خریداران ندارند.

 

۶. در همه سفارشات مخصوصاً مواردی که هزینه آنها بیش از دو میلیون تومان است، فوتو بازار علاوه بر ثبت رضایت مشتری در داخل بستر الکترونیکی فوتو بازار، می‌تواند از تحویل محصول و رضایت مشتری کسب اطلاع کند.

 

۷. عدم ارسال محصول و ثبت ارسال و کد رهگیری تقلبی، تخلفی است که به اعتبار بازار و اهالی آن آسیب می‌زند و به همین دلیل فوتو بازار می‌تواند در اولین تخلف، مقررات انضباطی خود را (مانند حذف حساب کاربری و فروشگاه) اعمال کند و در صورت تشخیص فوتو بازار، ادامه ارائه خدمات خود یا فعالیت دوباره فروشگاه را مشروط به شرایط جدیدی، مانند گرفتن تعهدنامه کتبی کند.

 

۸. با وجود اینکه فوتو بازار در برابر نقض قوانین و شرایط توسط فروشندهان، می‌تواند در همان بار اول مقررات خود را اجرا کند؛ اما در شرایط عادی محدوده‌ای برای آن در نظر گرفته است:

 

الف. عدم واکنش نسبت به سفارش:

 

نسبت سفارشات عدم واکنش به کل سفارشات فروشگاه در یک ماه نباید از ۵ درصد بیشتر شود.

 

ب. لغو سفارش:

 

نسبت درخواست لغو سفارش به کل سفارشات فروشگاه در یک ماه نباید از 5 درصد تا سقف 10 سفارش بیشتر شود.

 

ج. ارسال پس از زمان‌بندی اعلام شده فروشنده:

 

نسبت سفارشات موعد گذشته به کل سفارشات فروشگاه در یک ماه نباید از ۸ درصد بیشتر شود.

 

د. لغو خودکار سفارش‌های بدون اقدام فروشنده

 

در صورتی که فروشندهان نسبت به سفارش خرید تا پایان زمان‌بندی ارسال محصول هیچ اقدامی نکنند، سفارش آنها لغو و وجه آن با خریدار تسویه می‌شود؛ اما امتیاز منفی آن برای فروشندهان ثبت می‌گردد:

 

نسبت لغو خودکار سفارشات به کل سفارشات فروشگاه در یک ماه یا هفته نباید از ۵ درصد بیشتر شود.

 

البته چون این نوع لغو سفارش‌ها به اعتماد مشتریان و اعتبار فوتو بازار و فروشندهان آن ضربه می‌زند، در صورتی که این تخلف ۵ بار پیاپی اتفاق بیفتد یا از درصد پیش‌گفته بیشتر گردد، فروشگاه غیرفعال می‌شود و برای فعالیت دوباره آن فوتو بازار می‌تواند شرایط جدیدی را مانند اخذ تعهدنامه کتبی در نظر بگیرد.

۳) پس از ارسال سفارش

 

۱. فروشندهان باید محصول سفارش مشتری را پس از بسته‌بندی مناسب اولیه، آن را به روش مطمئن و توافق شده در ثبت سفارش ارسال کند.

 

۲. مشکلات ارسال محصول ناشی از کوتاهی فروشنده یا اشخاص ثالث (مانند شرکت پست یا حمل و نقل یا پیک)، به عهده فوتو بازار نیست.

 

۳. یکی از شرایط تسویه حساب سفارشات، ثبت وصول و رضایت توسط خریداران است.

 

۴‌. استفاده فروشندهان از روش‌های نادرست برای اخذ ثبت رضایت یا تجربه خرید توسط مشتریان خود، مانند راهنمایی اشتباه یا فریبکارانه، تخلف است و مقررات انضباطی فوتو بازار را در پی خواهد داشت.

 

۵. فروشندهان باید حق انصراف ۷ روزه در تجارت الکترونیکی را که از الزامات قانونی است و درباره برخیراز محصولات وجود دارد رعایت کنند (پیشنهاد می‌شود «شرایط لغو سفارش و بازگرداندن محصول» را که در قسمت «خرید از بازار فوتو بازار» در قرارداد استفاده از خدمات فوتو بازار آمده است دوباره بخوانید).

 

۶. فوتو بازار در برابر عدم رضایت به‌حق و درست مشتری (به تشخیص فوتو بازار) می‌تواند در همان بار اول، مقررات خود را اجرا کند؛ اما در شرایط عادی محدوده‌ای برای آن در نظر گرفته است:

 

الف. میزان ثبت مشکل:

 

نسبت سفارشات با ثبت مشکل به کل سفارشات فروشگاه در یک ماه نباید از 10 درصد بیشتر شود.

 

ب. میزان عودت کالا:

 

نسبت تعداد مرجوعی به کل سفارشات فروشگاه در یک ماه نباید از 5 درصد بیشتر شود.

۴) ارتباط با پشتیبانی فوتو بازار

 

۱. ارتباط فروشندهان با کارشناسان و کارکنان فوتو بازار، چه حضوری و چه غیر حضوری، باید در چارچوب قانون و اخلاق و عرف باشد و در صورت عدم رعایت، به تشخیص فوتو بازار مقررات انضباطی اعمال می‌شود و البته این اقدامات مانع یا نافی از اقدامات قانونی و قضایی بیرون از فوتو بازار نیست.

 

۲. مرجع حل اختلاف میان فروشندهان با فوتو بازار یا خریداران، فوتو بازار است که بر اساس حسن اعتماد و داوری صورت می‌گیرد.

 

***

 

ماده 15 از بند «مالکیت و مسئولیت فوتو بازار و کاربر» که به مقررات انضباطی فوتو بازار اشاره دارد، جهت اطلاع در اینجا ذکر می‌گردد:

 

فوتو بازار در برابر تخلفات کاربر (اعم از کاربر عادی یا فروشنده) در چارچوب مفاد این قرارداد و دیگر اسناد و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های متعلق به فوتو بازار یا نقض قوانین کشور یا ارتکاب اعمال مجرمانه، می‌تواند بدون اطلاع قبلی و یک‌طرفه نسبت به اعمال مقررات اقدام کند که حداقل یکی از این موارد است:

 

۱. محدود کردن ارائه خدمات فوتو بازار‌ به کاربر،

 

۲. تعلیق حساب کاربری یا صفحه فروشگاه و محصولات یا هر دو،

 

۳. مسدود کردن حساب کاربری یا صفحه فروشگاه و محصولات یا هر دو با حفظ محتوای کاربر،

 

۴. حذف کامل حساب کاربری یا صفحه فروشگاه و محصولات یا هر دو با پاک کردن محتوای کامل کاربر.

– فوتو بازار هیچ نقش مستقیم یا غیر مستقیمی در مدیریت فروشگاه، عرضه و فروش محصولات (از قبیل تولید، انبارداری، آماده‌سازی، کیفیت، سلامت و اخذ مجوزهای قانونی) ندارد و فروشندهان ملزم به رعایت همه الزامات قانونی جمهوری اسلامی ایران بوده و تمام مسئولیت حقوقی و کیفری ناشی از اقدامات فروشنده تماما بر عهده فروشنده است.

 

۲ـ در فروش آنلاین، تعهد به سلامت و کیفیت محصولات، ارائه مجوزهای قانونی لازم، مشخصات صحیح و نیز ارسال محصول مطابق این تعهدات، جزو تکالیف قانونی فروشندهان است و فوتو بازار در حد توان و در چارچوب قوانین و مقررات، مجاز به نظارت و راستی‌آزمایی در بازار است.

 

۳ـ مرجع تشخیص و احراز تخلف فروشندهان و همچنین انجام فرایند کارشناسی با کارشناسان فوتو بازار است. انجام فرایند داوری و تعیین داور به تشخیص فوتو بازار می باشد. همچنین فوتو بازار اطلاعات فروشندهان متخلف را در صورت تشخیص خود یا درخواست مراجع ذی‌صلاح قضایی و قانونی در اختیار آنها قرار می‌دهد.

 

۴ـ در صورت مغایرت محصول ارسال شده با شرح محصول، از جهت اصالت (غیر تقلبی)، کیفیت و سلامت، مقررات انضباطی زیر اعمال می‌گردد:

 

الف. احراز هرگونه تخلف برای مرتبه اول:

 

ـ غیرفعال شدن دائمی صفحه محصول و عرضه و فروش آن.

 

ـ پرداخت هزینه‌های یک یا چند بار خرید محصول و آزمایش کیفیت و سلامت آن.

 

ـ جریمه مالی تا ۵ برابر قیمت محصول طبق آخرین ثبت خرید.

 

ب. احراز هرگونه تخلف برای مرتبه دوم از طریق فروشگاه خود:

 

ـ غیر فعال شدن یا حذف کامل فروشگاه.

 

ـ پرداخت هزینه‌های یک یا چند بار خرید محصول و آزمایش کیفیت و سلامت آن.

 

ـ جریمه مالی تا ۱۰ برابر قیمت محصول طبق آخرین ثبت خرید.

 

ـ ارجاع پرونده به مراجع قضایی و قانونی، حسب مورد و بر اساس نوع و میزان تخلف و تشخیص فوتو بازار.

 

ج. تکرار تخلف به هر عنوان از قبیل ایجاد حساب کاربری و فروشگاه جدید:

 

ـ پیگیری از طریق مراجع قضایی و قانونی و وصول هزینه‌های آن، علاوه بر جرایم بند ب.